Ermitaż

Państwowe Muzeum Ermitażu, zwane w skrócie Ermitażem, to jedno z największych i najstarszych muzeów na świecie. Muzeum posiada blisko trzy miliony dzieł sztuki, w tym największą na świecie kolekcję malarstwa.

Większość zbiorów Ermitażu usytuowana jest w czterech budynkach przylegających do Nabrzeża Pałacowego. Są wśród nich: Pałac Zimowy – dawna rezydencja carska, zbudowana w latach 1754 – 1762 przez Bartolomeo Rastrellego, Mały Ermitaż – wzniesiony w latach 1764 – 1775 przez architektów Jurija Feltena i Jeana-Baptiste’a Vallin de la Monthe’a (Mały Ermitaż powstał z dwóch oddzielnych początkowo pawilonów – Południowego i Północnego), Stary Ermitaż – zbudowany przez Jurija Feltena w latach 1771 – 1787 i Nowy Ermitaż – wzniesiony w latach 1842 – 1851 przez architektów Wasilija Stasowa i Nikołaja Jefimova, według projektu Leona von Klenze. Niektóre kolekcje prezentowane są także w budynkach niedawno nabytych przez Ermitaż, w tym w Budynku Sztabu Generalnego (w skrzydle wschodnim), usytuowanym w południowej części Placu Pałacowego, w Pałacu Mienszykowa, położonym przy Nabrzeżu Uniwersyteckim na Wyspie Wasiljewskiej, w Muzeum Poprcelany, nabytym przez Ermitaż w 2001 r. i usytuowanym przy Prospekcie Obukhovskoi Oborony oraz w tzw. Magazynie w Staraya Derevnya. Do Ermitażu należy wreszcie Teatr Ermitażowy, połączony Mostem Ermitażowym z budynkiem Starego Ermitażu, wzniesiony w latach 1783 – 1783 przez Giacomo Quarenghiego.

Podstawą kolekcji Ermitażu stała się prywatna kolekcja dzieł sztuki, zgromadzona przez Katarzynę II w Małym Ermitażu. W kolekcji tej znalazły się m.in. dzieła Rembrandta, Jacoba Jordaensa, Antonio van Dycka, Tycjana, Paolo Veronese, Rubensa czy Rafaela. Caryca nabywała dzieła sztuki od handlarzy, prywatnych kolekcjonerów albo ich potomków. Wiele cennych pozycji nabyła Katarzyna II m.in. od Johanna Ernsta Gotzkowskiego, Heinricha von Bruhla czy też Pierre’a Crozata. W zakupach we Francji pomagał jej sam Denis Diderot. Ogromne zamiłowanie do sztuki sprawiło, że pod koniec życia caryca miała w swoim posiadaniu ok. 4 tys. obrazów tzw. Starych Mistrzów i 10 tys. przeróżnych szkiców i rysunków. Następcy Katarzyny II rozbudowywali cesarską kolekcję, Aleksander I nabył na przykład kilka rzeźb Antonio Canovy, a Mikołaj I przedmioty należące do Scytów i starożytnych Greków, odkopane na terytorium Imperium Rosyjskiego. Po wzniesieniu budynku Nowego Ermitażu, Mikołaj I udostępnił znaczną część kolekcji szerokiej publiczności. Oficjalne otwarcie Muzeum Ermitażu nastąpiło 5 lutego 1852 r. Choć następcy założyciela muzeum również powiększali kolekcję placówki, to prawdziwy przełom nastąpił w tym względzie po rewolucji październikowej. Bolszewicy umieścili w Ermitażu większość dzieł sztuki skonfiskowanych w dawnych rezydencjach carskich i arystokratycznych. Na własność muzeum przeszły więc m.in. dawne, prywatne kolekcje księcia Grigorija Potiomkina, hrabiego Aleksandra Strogonowa czy też księcia Mikołaja Jusupowa.

Ogromne zbiory Ermitażu, liczące blisko 3 miliony dzieł sztuki, pochodzą z różnych zakątków świata i z różnych epok historycznych. W Starym i Nowym Ermitażu mieszczą się m.in. zbiory sztuki starożytnej, w tym asyryjska i mezopotamska, ogromna kolekcja sztuki klasycznej, włoskie malarstwo renesansowe, a także malarstwo hiszpańskie, holenderskie i flamandzkie XVI – XVIII w. Wśród słynnych obrazów wiszących w tej części Ermitażu wymienić można chociażby „Magdalenę” i „Św. Sebastiana” Tycjana, „Bachanalia” „Bachusa” oraz „Wenus i Adonisa” Petera Paula Rubensa, „Zdjęcie z krzyża” i „Danae” Rembrandta czy też „Pietę” Paolo Veronese. W Pałacu Zimowym znajduje się natomiast słynna kolekcja dzieł impresjonistów i postimpresjonistów oraz sztuka współczesna. W tej pierwszej grupie wymienić można takie obrazy jak np. „Chaty kryte strzechą” i „Bzy” Vincenta van Gogha” czy też „Kobieta w Ogrodzie” Claude Moneta. W drugiej grupie znajdują się natomiast takie dzieła jak „Gra w Bule” Henri’ego Matisse’a czy „Kompozycja VI” Wassilija Kandinskiego.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.6/5 (11 votes cast)
Ermitaż, 4.6 out of 5 based on 11 ratings

Dodaj opinię o tym miejscu